We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices OS106D1-C2-K Dimmer Sensor with LED, 120 V, 1 -Pole, Motion Sensor, 180 deg Sensing
SKU
ORG0638320
$64.24 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Full-range preset dimming control provided with horizontal dim/bright bar
- Digital circuitry provides aesthetically pleasing soft-On/fade-Off that extends bulb life
- Single green LED indicates load status, provides locator light in dark and blinks to indicate motion detection
- Selectable ambient light override when there is acceptable natural light
- Bypass feature to allows the sensor to perform as a traditional switch
- Soft ON/fade OFF
- Preset and light level change is easily shown with horizontal row of green LEDs
- Push pad design provides minimal travel and crisp actuation
- Provides 180 deg field of view and 1000 sq-ft of major motion coverage
- Selectable time delay of 5 secs (test), 5 mins, 15 mins and 30 mins for lights to remain on after room is vacated
Occupancy/vacancy sensors use advanced Passive Infrared (PIR) technology to sense the movement of heat-emitting bodies. Occupancy sensors provide Auto-On/Auto-Off or Manual-On/Auto-Off operation while vacancy sensors provide Manual-On/Auto-Off operation only. The sensors automatically turn lights off after a space becomes vacant and a preset time delay elapses. Built-in dimmer provides preset full-range dimming of light load. A horizontal dim/bright bar with row of green LEDs provide intuitive control. Both versions provide 1-pole (single-location) wiring and work with incandescent and magnetic low-voltage lighting load types. All sensors are compatible with any decorator-style or decorator screwless wallplate.
| Connection Type | Wire |
|---|---|
| Frequency Rating | 60Hz |
| Includes | Mid-Size Decorator Wallplate |
| Lamp Type | Halogen Incandescent |
| Material | Polycarbonate |
| Number of Poles | 1 |
| Sensing Angle | 180deg |
| Sensing Range | 1000sq-ft |
| Sensor Type | Motion |
| Temperature Rating | 0 to 40deg C |
| Timer Range | 30 s to 30 min |
| Type | Motion Activated |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 600W |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3800 |
| UPC | 032664710384 |
| MPN | OS106D1-C2-K |

Log In