We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJ1EMRD Wallplate, 3.14 in L, 4.89 in W, 1 -Gang, Polycarbonate, Red, High-Gloss
SKU
ORG3707965
$20.58 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive time saving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil-resistant
- Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable with high structural rigidity, long-term form retention, plus great impact and abrasion resistance
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Switch Plates
Mid size wallplates polycarbonate toggle pre-marked special use. Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation. Exclusive timesaving screw-catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation. High-gloss finish is soil-resistant. Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance. Matching mounting screws provided.
| Color | Red |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 3.14in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Mid-Size Pre-Marked |
| Width | 4.89in |
| Weight (lbs) | 0.0700 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664579370 |
| MPN | PJ1EMRD |

Log In