We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJ262V Wallplate, 4-1/2 in L, 4.56 in W, 2 -Gang, Polycarbonate, Ivory, High-Gloss
SKU
ORG6088595
$16.59 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polycarbonate decorator/GFCI polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance
- For commercial applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Gfci & Decor Plates
Molded from non-flammable Polycarbonate. Virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance. Screw-catch feature holds mounting screws captive. Matching screws provided. High-gloss finish is soil-resistant. Mid-size 4-7/8 in x 4.938 in.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Screw |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Decorative |
| Width | 4.56in |
| UPC | 032664751110 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| MPN | PJ262V |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In