We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJ26BK Wallplate, 4-7/8 in L, 3-1/8 in W, 1 -Gang, Polycarbonate, Black, High-Gloss
SKU
ORG2737534
$15.70 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polycarbonate decorator/GFCI polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive timesaving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- For commercial applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Gfci & Decor Plates
Molded from non-flammable Polycarbonate. Virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Mid-size 3-1/8 in x 4-7/8 in.
| Color | Black |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Length | 4-7/8in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Screw |
| Number Of Gangs | 1 |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Decorative |
| Width | 3-1/8in |
| UPC | 032664579950 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | PJ26BK |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In