We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
WALL PLATE 1GANG DECR MID IVRY
SKU
ORG4556197
$323.68 /20EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Gfci & Decor Plates
Molded from non-flammable Polycarbonate. Virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and superior impact and abrasion resistance. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Mid-size - 3.125" x 4.875".
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Screw |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Thickness | 008in |
| Type | Decorative |
| Width | 2-3/4in |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| UPC | 032664751431 |
| MPN | PJ26V |

Log In