We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJ3B Wallplate, 4-7/8 in L, 6.37 in W, 3 -Gang, Polycarbonate, Brown, High-Gloss
SKU
ORG3792884
$36.17 /15EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 6 left
- Toggle polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive time saving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil-resistant
- Nylon wallplates have a flush fitting, warp-resistant design
- For Industrial, commercial and residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Switch Plates
Molded from non-flammable Polycarbonate. Virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and superior impact and abrasion resistance. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Mid-size - 4.875 x 6.75 in.
| Color | Brown |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Flammability Rating | UL94 |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-7/8in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 90deg C |
| Orientation Type | Horizontal |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 6.37in |
| Weight (lbs) | 0.1500 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664580246 |
| MPN | PJ3B |

Log In