We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJ4V Mid-Size Wallplate, 4-Gang, Polycarbonate, Ivory
SKU
ORG9946617
$19.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive time saving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil-resistant
- Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable with high structural rigidity, long-term form retention, plus great impact and abrasion resistance
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Switch Plates
Molded from non-flammable Polycarbonate. Virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and superior impact and abrasion resistance. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High gloss finish is soil resistant. Mid-size - 4.875 x 8.563 in.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Flammability Rating | UL94 |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-7/8in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 4 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 8.56in |
| Download PDF File |
| UPC | 032664751165 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| MPN | PJ4V |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In