We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJ826V Combination Wallplate, 4-7/8 in L, 4-15/16 in W, 2 -Gang, Polycarbonate, Ivory
SKU
ORG3346111
$36.11 /20EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 8 left
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Combo Plates
Mid-size combination polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high-structural rigidity, long-term form retention and excellent impact and abrasion resistance. Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation. Exclusive timesaving screw catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation. High-gloss finish is soil resistant. Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high-structural rigidity, long-term form retention and excellent impact and abrasion resistance. Matching mounting screws provided.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-7/8in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Screw |
| Number Of Gangs | 2 |
| Suitable for | Duplex Receptacle Decorator Switch |
| Type | Mid-Size |
| Width | 4-15/16in |
| Weight (lbs) | 0.0700 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664580697 |
| MPN | PJ826V |

Log In