We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJ82W Mid-Size Duplex and Single Receptacle Wallplate, 2-Gang, Polycarbonate, White
SKU
ORG6862114
$16.24 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polycarbonate duplex receptacle rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive timesaving screw catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil resistant
- Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable with high-structural rigidity, long-term form retention, plus excellent impact and abrasion resistance
- For commercial and residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Oversize Receptacle Plates
Molded from non-flammable polycarbonate. Virtually unbreakable with high-structural rigidity, long-term form retention and excellent impact and abrasion resistance. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High-gloss finish is soil resistant. Mid-size 4-7/8 in x 4-15/16 in.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-7/8in |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Screw |
| Number Of Gangs | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Duplex Receptacle |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 4-15/16in |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1000 |
| UPC | 032664751547 |
| MPN | PJ82W |

Log In