We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJ8EMRD Emergency, Mid-Size Duplex Receptacle Wallplate, 1-Gang, Polycarbonate, Red
SKU
ORG6758825
$20.69 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polycarbonate duplex receptacle comes pre-marked special use
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive timesaving screw catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil resistant
- Polycarbonate wallplates are virtually unbreakable with high-structural rigidity, long-term form retention, plus excellent impact and abrasion resistance
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Receptacle Plates
Molded from non-flammable Polycarbonate, pre-marked "EMERGENCY" with indelible printing, not to fade, bleed or rub off. High letters for easy identification. Virtually unbreakable, with high-structural rigidity, long-term form retention and excellent impact and abrasion resistance. Screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation. Matching screws provided. High-gloss finish is soil resistant. Mid-size - 3-1/8 in x 4-7/8 in.
| Color | Red |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Pre-Marked Duplex Receptacle |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Emergency Duplex Mid-Size |
| Width | 2-3/4in |
| Weight (lbs) | 0.0600 |
|---|---|
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
| UPC | 032664580857 |
| MPN | PJ8EMRD |

Log In