We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJS1V Mid-Size Wallplate, 1-Gang, Polycarbonate, Ivory
SKU
ORG8998809
$16.19 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polycarbonate toggle screwless wallplates appear to float freely on the surface of the wall and are designed for easy and fast installation
- Mounting plate attaches to the wiring device and the wallplate is simply pressed into place
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Switch Plates
Screwless mid-size switch plate wallplates are virtually unbreakable and present a clean, minimalist look that can be changed in seconds. Easy installation, simply screw the mounting plate onto the wiring device and press into place.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-9/16in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Gang to Gang | 1-13/16in |
| Length | 4-7/8in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Orientation Type | Vertical |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 3.12in |
| UPC | 032664666940 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | PJS1V |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In