We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJS3W Wallplate, 4-7/8 in L, 6-3/4 in W, 3 -Gang, Polycarbonate, White, High-Gloss
SKU
ORG5900287
$20.63 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polycarbonate toggle screwless wallplates appear to float freely on the surface of the wall and are designed for easy and fast installation
- Mounting plate attaches to the wiring device and the wallplate is simply pressed into place
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Switch Plates
Screwless mid-size toggle wall plate, virtually unbreakable, clips easily into place with gentle pressure. Features clean appearance with no visible mounting hardware. Works with standard toggle switches. Molded from non-flammable Polycarbonate, with high structural rigidity, long-term form retention and superior impact and abrasion resistance.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-9/16in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Gang to Gang | 1-13/16in |
| Length | 4-7/8in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 3 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Orientation Type | Horizontal |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 6-3/4in |
| UPC | 032664667039 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| MPN | PJS3W |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In