We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PJS8W Mid-Size, Screwless Wallplate, 1-Gang, Polycarbonate, White
SKU
ORG6427348
$8.86 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polycarbonate duplex receptacle screwless wallplates appear to float freely on the surface of the wall and are designed for easy and fast installation
- Mounting plate attaches to the wiring device and the wallplate is simply pressed into place
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Receptacle Plates
Molded from non-flammable Polycarbonate. Virtually unbreakable, with high-structural rigidity, long-term form retention and excellent impact and abrasion resistance. Screwless mid-size duplex receptacle plate, clearly marked top edges, clip easily into place with gentle pressure. Mid-sized to cover wall imperfections and large wallboard openings. Mid-size - 4-7/8 in x 3-1/8 in.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Duplex Receptacle |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Mid-Size Screwless |
| Width | 2-3/4in |
| UPC | 032664667114 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | PJS8W |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In