We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices PT18M-W-K Programmable Minute Timer, 15 A, 120 V, 5, 10, 15, 30, 60 min Off Time Setting, White
SKU
ORG8024002
by Accell
$42.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Manual over ride when timer functionality isn't needed
- Five preset time intervals, easily programmable to alternate time intervals to suit your needs
- Horsepower-rated for 1/4 hp motor loads
- LED indication of time interval selected and countdown
- Automatically turns lights/fan On/Off after preset time
- Ideal for both new construction and retrofit with no neutral required for installation
- For bathrooms, closets, garages and laundry rooms, residential and light commercial
Accell timers are programmable hr or min time delay in 2 modes for preset groups or down to 1 min increments. Accell timers match the aesthetics of Accell dimmers and are available in 7 colors. Rated for up to 1800 W loads ac at 120 V and operates incandescent/halogen, magnetic low-voltage, electronic low-voltage, fluorescent, compact fluorescent and LED lighting load types. Ideal for both new construction and retrofit with no neutral required for installation.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Depth | 1.8in |
| Finish | Gloss |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Height | 6.61in |
| HP Rating | 1/4hp |
| Installation Type | Box Wall |
| Material | Polycarbonate |
| Number of Poles | 1 |
| Suitable for | Compact Fluorescent Electronic Low-Voltage Fluorescent Incandescent/ Halogen Led and Magnetic Low-Voltage Lights |
| Temperature Rating | 0 to 40deg C |
| Time Setting | 5 10 15 30 60 min Off |
| Type | Programmable |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 1800W |
| Width | 1.39in |
| Download PDF File |
| UPC | 032664723537 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3800 |
| MPN | PT18M-W-K |
| Brand | Accell |

Log In