We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices RDC15-V-K Fan/Light Control, 1-Pole, 1.5 A, 120 V, Ivory
SKU
ORG4577508
$31.33 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Power failure memory, with preset
- Integrated rotary dial for On/Off and DIM/BRIGHT operation
- Fully variable fan control allows for precise fan speed setting
- Replaces a standard switch and offers fan control capabilities
- Preset versions offer single pole and 3-Way wiring in a single unit
- Preset feature allows user to return to previous light setting when turning lights on
- Neutral is not required for installation of device
- Replaces a standard switch and offers dimming capabilities
- Quiet three-speed fan control allows for low, medium and high fan speed settings
- Power failure memory
REACT Rotary dimmers provide a smooth rotation, full range dimming for Incandescent lighting. In addition, one fully variable and quiet three-speed fan speed controls are included in the product series. All REACT rotary dimmers are compatible with any traditional-style switch, wallplate or screwless wallplate.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 1.5A |
| Dimensions | 2.05 in L x 2.9 in W x 4.75 in H |
| Finish | Gloss |
| Material | Polycarbonate |
| Number of Poles | 1 |
| Number Of Speeds | 4 |
| Operating Frequency | 60Hz |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 300W |
| UPC | 032664702280 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2400 |
| MPN | RDC15-V-K |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In