We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices RFS5-W-K Rotary Control Switch, 5 A, White
SKU
ORG7342132
$26.54 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Integrated rotary dial for On/Off and dim/bright operation
- Preset versions offer single pole and 3-way wiring in a single unit
- Preset feature allows user to return to previous light setting when turning lights on
- Neutral is not required for installation of device
- Replaces a standard switch and offers dimmer capabilities
- Fully variable fan control allows for precise fan speed setting
- Quiet 3-speed fan control allows for low, medium and high fan speed settings
- Power failure memory
- Radio frequency interference (RFI) filtering for radio, audio and video equipment
- Square law dimming - perceived dimming level is proportional to the rotary position
REACT Rotary dimmers provide a smooth rotation, full range dimming for Incandescent lighting. In addition, one fully variable and quiet 3-speed fan speed controls are included in the product Series. All REACT rotary dimmers are compatible with any traditional-style switch, wallplate or screwless wallplate.
| Actuator Type | Rotary |
|---|---|
| Color | White |
| Current Rating | 5A |
| Finish | Gloss |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Polycarbonate |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | 0 to 40deg C |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 300W |
| Download PDF File |
| UPC | 032664699306 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3200 |
| MPN | RFS5-W-K |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In