We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices RI06PL-W-K Rotary Dimmer, 120 V, 600 W, Halogen, Incandescent Lamp, 3-Way, White
SKU
ORG1285832
$24.40 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Integrated rotary dial for On/Off and DIM/BRIGHT operation
- Preset feature allows user to return to previous light setting when turning lights on
- Neutral is not required for installation of device
- Replaces a standard switch and offers dimming capabilities
- Fully variable fan control allows for precise fan speed setting
- Power failure memory
- Radio frequency interference filtering for radio, audio and video equipment
- Electrostatic discharge protection
- Square law dimming perceived dimming level is proportional to the rotary position
- Compatible with any traditional switch, wallplate or screwless wallplate
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Rotary dimmers provide a smooth rotation and full range dimming for incandescent lighting. In addition, one fully variable and quiet three-speed fan speed controls are included in the product series.
| Color | White |
|---|---|
| Control Type | Rotary |
| Dimensions | 2.23 in L x 3.05 in W x 4.75 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Lamp Type | Halogen Incandescent |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 1 |
| Operation Modes | 3-Way |
| Start Type | Preset |
| Temperature Rating | 0 to 40deg C |
| Terminal Type | Lead Wire |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 600W |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| UPC | 032664700156 |
| MPN | RI06PL-W-K |

Log In