We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices RI306PL-V-K Rotary Dimmer, 120 V, 600 W, Incandescent Lamp, 3-Way, Ivory
SKU
ORG5896030
$25.53 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Provides smooth, positive motion for dimming and On/Off control. Non-preset incandescent. UL listed, NOM certified. 600 W maximum. Carded.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Control Type | ON/OFF |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Lamp Type | Incandescent |
| Number of Poles | 1 |
| Operation Modes | 3-Way |
| Start Type | Preset |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 600W |
| UPC | 032664699085 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3300 |
| MPN | RI306PL-V-K |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In