We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices S1961W-SP Cover, 4-9/16 in L, 2-7/8 in W, Thermoplastic, White
SKU
ORG6088488
$17.61 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Gasket provided seals both device openings and edges
- Non-corrosive and non-conductive
- Tough plastic construction resistant to high impact
Resistant to high impact and sunlight. Non-metallic, non-corrosive and non-conductive. Gasket provided seals both device openings and edges. Lid stays open in use. UL listed for damp locations.
| Color | White |
|---|---|
| Height | 4.71in |
| Length | 4-9/16in |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Surface |
| Suitable for | Single Receptacles |
| Width | 2-7/8in |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| UPC | 032664537783 |
| MPN | S1961W-SP |

Log In