We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices S1962 Cover, 4-9/16 in L, 2-7/8 in W, Rectangular, Thermoplastic, Gray
SKU
ORG4843009
$17.93 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Gasket provided seals both device openings and edges
- Non-corrosive and non-conductive
- Tough plastic construction resistant to high impact
Tough plastic construction, resistant to high impact and sunlight. Non-metallic, non-corrosive and non-conductive. Gasket provided seals both device openings and edges. UL listed for damp locations. Stay open lids. Size 2-3/4 in x 4-1/2 in.
| Color | Gray |
|---|---|
| Height | 4.01in |
| Length | 4-9/16in |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Surface |
| Shape | Rectangular |
| Suitable for | Duplex Receptacles |
| Width | 2-7/8in |
| Weight (lbs) | 0.1700 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664126307 |
| MPN | S1962 |

Log In