We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices S21-SP Angled, Universal Power Electrical Plug, 125/250 V, 30/50 A, Thermoplastic
SKU
ORG6410096
$32.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For replacement use in newer homes with 4-wire range and dryer connection points
- Universal plugs include blades for both 30 A and 50 A configurations of the same voltage
- Terminals have pressure plates to protect wires
- Body made of durable thermoplastic
Heavy-duty. Blades included for 30 and 50 A configurations. Terminals have pressure plates to protect wires. UL and cUL listed, NOM certified, meets all CSA requirements. NEMA 14-30 or 14-50.
| Cable/Wire Size | 1-1/8in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 30/50A |
| Dimensions | 3.31 in L x 2.87 in W x 1.37 in D |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 14-30P 14-50P |
| Number of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Type | Angled Universal Power |
| Voltage Rating | 125/250V |
| UPC | 032664517839 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4700 |
| MPN | S21-SP |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In