We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices S2966 Cover, 4-3/4 in L, 2-61/64 in W, Rectangular, Thermoplastic, For Decorator or GFCI
SKU
ORG6862734
$22.01 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tough plastic construction resistant to high impact and sunlight
- Non-corrosive and non-conductive
- Gasket provided seals both device openings and edges
- Protects against rain, snow and ice
- UL listed for wet locations with cover closed
Plastic, impact and sunlight resistant. Gaskets provided to seal cover edges as well as device openings. Self closing cover. Stainless steel mounting screws furnished. Vertical, flush or surface mount. UL listed.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Electro-Plated |
| Height | 4.15in |
| Includes | Stainless Steel Mounting Screws |
| Length | 4-3/4in |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Surface |
| Shape | Rectangular |
| Suitable for | Decorator or GFCI |
| Width | 2-61/64in |
| UPC | 032664449406 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2100 |
| MPN | S2966 |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In