We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices S42-SP Angled, Universal Power Electrical Plug, 250 V, 30/50 A, Thermoplastic
SKU
ORG6409478
by Cooper
$30.39 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Dual current model furnished with blades
- Terminals have pressure plates to protect wires
- Made from abuse-resistant thermoplastic
Heavy duty, meets all UL 498 requirements. Universal angle. Furnished with blades for 30 and 50 A configurations. Terminals have pressure plates to protect wires. NEMA 6-30 or 6-50.
| Cable/Wire Size | 1-7/64in |
|---|---|
| Color | Black |
| Current Rating | 30/50A |
| Dimensions | 1-61/64 in L x 1-1/2 in W x 1-1/4 in D |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Vinyl |
| Mounting Type | Screw |
| NEMA Configuration | NEMA 6-30P 6-50P |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Type | Angled Universal Power |
| Voltage Rating | 250V |
| UPC | 032664517846 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6100 |
| MPN | S42-SP |
| Brand | Cooper |

Log In