We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices S752WSP Cleat Socket, 250 V, 660 W, White
SKU
ORG4167862
$17.21 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For stage lighting
Category: Home Lighting
For use with stage lighting and similar applications. One piece with front wire screw terminals. 660 W 250 V. Meets all UL 496 requirements.
| Base Type | Medium |
|---|---|
| Color | White |
| Connection Type | Screw |
| Dimensions | 2.44 in Dia x 1.60 in H |
| Voltage Rating | 250V |
| Wattage Rating | 660W |
| Wire Size | 14 to 16AWG |
| Wiring Type | Front |
| Weight (lbs) | 0.1000 |
|---|---|
| Brand | Eaton Wiring Devices |
| UPC | 032664750588 |
| MPN | S752W-SP |

Log In