We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices S992 Cover, 4-9/16 in L, 2-13/16 in W, Rectangular, Metal, Gray, Powder-Coated
SKU
ORG4150744
$20.56 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Gasket provided seals both device openings and edges
- Electrostatically painted with a gray baked
- Weather-resistant powder coated finish for exceptional durability
- UL listed for wet locations with cover closed
- Protects against rain, snow and ice
For single devices, take either single receptacle or switch. Corrosion resistant materials suitable for exposure to weather. Gaskets provided to seal cover edges and openings. Mount on flush or surface 1-gang boxes. Gray color. UL listed. Polybagged.
| Color | Gray |
|---|---|
| Finish | Powder-Coated |
| Height | 3.99in |
| Length | 4-9/16in |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Horizontal |
| Shape | Rectangular |
| Suitable for | Single Receptacles |
| Width | 2-13/16in |
| Brand | Eaton Wiring Devices |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| UPC | 032664120206 |
| MPN | S992-SP |

Log In