We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices SA540GD Electrical Plug, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 1-15, Yellow
SKU
ORG3431228
$14.70 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made of high impact-resistant thermoplastic for long term durability
- Cord clips on equipped plugs provide easy storage on appliances such as vacuum cleaners and fans
Spring action plug provides cord grip for easy storage on appliances such as vacuum cleaners, fans and more. Made of high impact-resistant thermoplastic for long-term durability. Cord diameter 21/64 in. Listed to UL 498 (file no. E15012) NOM Certified. Meets flammability requirements per UL 94, VO rated. Temperature rating: -20 to +60 deg C. NEMA 1-15.
| Cable/Wire Size | 21/64in |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.37 in L x 1.16 in W x 0.62 in D |
| Grounding Type | Non-Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 1-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Type | Polarized Spring Action |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 052757540803 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| MPN | SA540GD |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In