We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices SA9930 Electrical Connector, 2 -Pole, 15 A, 125 V, NEMA: NEMA 5-15, Orange
SKU
ORG6088454
$17.97 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Made of high impact-resistant thermoplastic for long term durability
Thermoplastic grounding connectors tough thermoplastic construction. Plug blades are firmly embedded in body.
| Cable/Wire Size | 21/64in |
|---|---|
| Color | Orange |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 2-1/4 in L x 1-7/16 in W x 3/4 in D |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Type | Spring Action |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 052757993708 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| MPN | SA9930 |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In