We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EATON SUL06P-LA-KB-L Slide Dimmer, 277 V, 2 -Gang, Light Almond
SKU
ORG5790019
by EATON
$35.77 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For low-voltage and low-magnetic applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Eaton Slide Dimmer, 277 V, Frequency Rating: 60 Hz, Number of Poles: 1, Number of Phases: 1, Number of Gangs: 2, Flush Mounting, Terminal Type: Back and Side Wire, Temperature Rating: -4 to 158 deg F, Polycarbonate, Light Almond, Dimensions: 2.03 in L x 6.125 in W x 4.05 in H
| Color | Light Almond |
|---|---|
| Dimensions | 2.03 in L x 6.125 in W x 4.05 in H |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Flush |
| Number Of Gangs | 2 |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Poles | 1 |
| Temperature Rating | -4 to 158deg F |
| Terminal Type | Back and Side Wire |
| Voltage Rating | 277V |
| Download PDF File |
| Brand | EATON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2600 |
| UPC | 032664759611 |
| MPN | SUL06P-LA-KB-L |

Log In