We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Cooper Wiring SUL06P-W-KB-L Slide Dimmer, 277 V, 300, 600 W, Fluorescent, Halogen Lamp, 3-Way, White
SKU
ORG5789938
$37.08 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For commercial and residential applications
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Eaton Cooper Wiring Slide Dimmer, 120 V, 72 Hz Frequency, 300, 600 W Wattage, 1 Pole, 1 ph, Fluorescent, Halogen, LED Lamp, Preset Start, 3-Way Operation Modes, Flush Mounting, Back Wire, Side Wire Terminal, Polycarbonate, White
| Color | White |
|---|---|
| Frequency Rating | 72Hz |
| Lamp Type | Fluorescent Halogen LED |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Phases | 1 |
| Number of Poles | 1 |
| Operation Modes | 3-Way |
| Start Type | Preset |
| Terminal Type | Back Wire Side Wire |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 300 600W |
| Download PDF File |
| UPC | 032664759635 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| MPN | SUL06P-W-KB-L |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In