We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices STC1W Mid-Size Wallplate, 1-Gang, Polycarbonate, White
SKU
ORG8090789
$16.23 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Toggle polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive time saving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil-resistant
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Switch Plates
Center plate. Thermoplastic construction for durability and flexibility. Easy to snap together and lock. Mid-size design to fit over most existing wall openings. Screw-catch feature holds already attached mounting screws captive for easy installation. Screws are slotted steel, baked enamel and painted. Meets current Federal specifications as tested to UL 514. Meets all CSA requirements C22.2, No. 42.1., CSA file #9294 (4413-02), UL and cUL Listed, UL File #E33216. NEMA WD-1, WD-6. Temperature rating -40 to 65 deg C.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-9/16 in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-7/8 in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70 deg C |
| Orientation Type | Vertical |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64 in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 3.12 in |
| UPC | 032664578585 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | STC1W |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In