We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices STE1W Mid-Size Wallplate, 1-Gang, Polycarbonate, White
SKU
ORG6466858
$16.22 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Toggle polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high structural rigidity, long-term form retention and great impact and abrasion resistance
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive time saving screw-catch feature holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil-resistant
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Switch Plates
End plate. Single toggle. Decorator style. High gloss finish. Thermoplastic construction for durability and flexibility. Easy to snap together and lock. Mid-size design to fit over most existing wall openings. Screw-catch feature holds already attached mounting screws captive for easy installation. Screws are slotted steel, baked enamel and painted. Meets current Federal specifications as tested to UL 514. Temperature rating -40 deg C to 70 deg C. UL Listed, meets CSA standard. NEMA WD-1, WD-6.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-9/16in |
| Flammability Rating | UL94 |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-7/8in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Orientation Type | Vertical |
| Suitable for | Toggle Switch |
| Thickness | 5/64in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 3.12in |
| UPC | 032664578465 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0700 |
| MPN | STE1W |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In