We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices STE8W Sectional Wallplate, 4-1/2 in L, 2-3/4 in W, 1 -Gang, Polycarbonate, White, High-Gloss
SKU
ORG0885814
$16.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Polycarbonate duplex receptacle polycarbonate wallplates are virtually unbreakable, with high-structural rigidity, long-term form retention and excellent impact and abrasion resistance
- Rugged construction reduces installation cost due to less plate breakage and resists bowing to provide a smooth, flat installation
- Exclusive timesaving screw catch feature that holds mounting screws captive and simplifies installation
- High-gloss finish is soil resistant
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Cover Plates, Specialty Receptacle Plates
End plate. Thermoplastic construction for durability and flexibility. Easy to snap together and lock. Mid-size design to fit over most existing wall openings. Screw-catch feature holds already attached mounting screws captive for easy installation. Screws are slotted steel, baked enamel and painted. Meets current Federal specifications as tested to UL 514. Meets all CSA requirements C22.2, No. 42.1, cUL Listed. NEMA WD-1, WD-6. Temperature rating -40 to 65 deg C.
| Color | White |
|---|---|
| Finish | High-Gloss |
| First Gang to Edge | 1-3/8in |
| Includes | Matching Screws |
| Length | 4-1/2in |
| Material | Polycarbonate |
| Number Of Gangs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 70deg C |
| Suitable for | Duplex Receptacle |
| Thickness | 0.08in |
| Type | Mid-Size |
| Width | 2-3/4in |
| UPC | 032664578540 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| MPN | STE8W |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In