We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices TAL06P-C1-K Toggle Dimmer, 120 V, Almond/Ivory/White
SKU
ORG7115488
$33.63 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Preset feature allows user to return to previous light level when turning lights ON
- Integrated full-slide control for easy, precise operation
- Device can be wired into either three-way location
- Neutral is not required for installation of device
- Adjustable low-level trim setting for optimal lamp compatibility
- Faceplate is removable to allow for color changes
- Radio frequency interference filtering is standard on all models
- Electrostatic discharge protection
- Compatible with any traditional toggle wallplate or screwless toggle wallplate
- Adjustable rapid start feature ensures lamp start-up even at low dim levels
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Dimmer Switches
Eaton Wiring Devices AL Toggle Dimmer, 120 V, 55 Hz Frequency, 300 W Wattage, 1 Pole, CFL, LED Lamp, Rapid Start, 3-Way Operation Modes, Flush Mounting, Back, Side Terminal, -4 to 158 deg F, Polycarbonate, White/Light Almond/Ivory, Dimensions: 1.8 in W x 1.3 in D x 4.19 in H
| Color | White/Light Almond/Ivory |
|---|---|
| Dimensions | 1.8 in W x 1.3 in D x 4.19 in H |
| Frequency Rating | 55Hz |
| Lamp Type | CFL LED |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Flush |
| Number of Poles | 1 |
| Operation Modes | 3-Way |
| Start Type | Rapid |
| Temperature Rating | -4 to 158deg F |
| Terminal Type | Back Side |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 300W |
| Download PDF File |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3700 |
| UPC | 032664760808 |
| MPN | TUL06P-C2-KB-L |

Log In