We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices TR1107W10 Duplex Receptacle, 15 A, 2-Pole, 5-15R, White
SKU
ORG9235581
$40.31 /PACKAGE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Tamper-resistant receptacle provide compliance with 2017 NEC Article 406.12 that states that all 15 A and 20 A
- TR designation provides visual identification
- Patented built-in wire stripper for #12 and #14 AWG wire to speed installation
- Push-in terminals accept #14 AWG solid wire for quick installation
- Double-wipe ground contacts ensure long term ground retention
- Side wire terminals accept up to #10 AWG solid wire
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Provides compliance with 2011 NEC Article 406.12 that states that all receptacles installed in dwelling units must be tamper-resistant. Durable impact-resistant thermoplastic face and back body is virtually unbreakable. "TR" designation provides visual identification. Terminal screws are backed out and ready to wire. Extra-long and extra-wide mounting straps with patented built-in wire stripper for #14 and #12 wire to speed installation. Side-wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire and push-in terminals accept #14 solid wire.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 4.2 in L x 1.30 in W x 0.69 in D |
| Frequency Rating | 60Hz |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-15R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Push-in Side |
| Download PDF File |
| UPC | 032664702945 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.3500 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | TR1107W10 |
| Brand | Eaton Wiring Devices |

Log In