We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices TR1877V-BXSP Single Receptacle, 20 A, Ivory
SKU
ORG9465527
by Cooper
$20.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Galvanized steel, wraparound yoke mounting strap for excellent assembly security
- Extra length or width helps reach large panel cutouts for code compliance
- Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure, provides redundant measure of ground continuity where jumper used
- Screw catch feature on duplex devices speeds mounting of wallplates
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Single Receptacles
Meets all UL 498 requirements. Triple wire line contacts provide excellent long-term plug retention. Arc-resistant thermostat face. Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire. Terminal screws backed out. Tamper resistant receptacles have a UL Listed shutter system. 20 amp, 125 volt.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 20A |
| Dimensions | 131 in L x 083 in W x 419 in H |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Flush |
| NEMA Configuration | 5-20R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -4 to 140deg F |
| Voltage Rating | 125V |
| Wire Size | 14 to 10AWG |
| Wiring Type | Side |
| Download PDF File |
| UPC | 032664750229 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| MPN | TR1877V-BXSP |
| Brand | Cooper |

Log In