We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices TRBR20V-BXSP Duplex Receptacle, 20 A, 2-Pole, 5-20R, Ivory
SKU
ORG9274200
$21.76 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Galvanized steel, wraparound yoke mounting strap for great assembly security
- Automatic grounding system eliminates need for bonding jumper in grounded metal enclosure, provides redundant measure of ground continuity where jumper is used
- Screw-Catch feature on duplex devices speeds mounting of wallplates
- Tamper-resistant receptacle provide compliance with 2017 NEC Article 406.12 that states that all 15 A and 20 A
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, Duplex Receptacles
Commercial specification-grade straight blade receptacles. Tamper-resistant 20 A-125 V, NEMA 5-20R. Provides compliance with 2011 NEC Article 406.12 that states that all receptacles installed in dwelling units must be tamper resistant. "TR" designation provides visual identification.
| Color | Ivory |
|---|---|
| Current Rating | 20 A |
| Dimensions | 4 in L x 1.24 in W x 0.79 in D |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Material | PVC |
| Mounting Type | Wall |
| NEMA Configuration | 5-20R |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Operating Temperature | -20 to 60 deg C |
| Voltage Rating | 125 V |
| Wire Size | 14 to 10 AWG |
| Wiring Type | Back Side |
| UPC | 032664668746 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0400 |
| MPN | TRBR20V-BXSP |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In