We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices WD1242-7B-BOX Toggle Switch, 120 V, Wall Mounting, Polycarbonate, Brown
SKU
ORG6569305
$25.91 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Three-way switches feature additional push-in common termination for feed-through tapping
- Long, broad mounting strap virtually eliminates floating installations
- Push-in terminals accept #14 AWG solid wire only
- Side wire terminals accept up to #10 AWG solid wire
- Tri-combo screws accept slotted, Phillip's and Robertson-head tools for installation flexibility
Categories: Tools & Garage, Electrical, Rough Electrical, Switches & Receptacles, 4-Way Switches
Longer, wider strap on toggle switches provides 40% more contact area to wall board. Virtually eliminates floating installations. Industrial design cam action mechanism insures quiet switch action. Patented built-in wire stripper for #14 and #12 wire to speed installation. Unbreakable top and bottom housing eliminates call backs due to job site breakage. Patented built-in wire looper for pre-looping. Three-way switches feature additional push-in common termination for feed-through tapping. Push-in terminals accept #14 solid wire only. Side wire terminals accept up to #10 solid or stranded wire.
| Actuator Type | Cam |
|---|---|
| Color | Brown |
| Current Rating | 15A |
| Dielectric Strength | 1500V |
| Dimensions | 4.19 in L x 1.3 in W x 0.88 D |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Wall |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Terminal Type | Push-In |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 0.5hp |
| Download PDF File |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2100 |
| UPC | 032664734960 |
| MPN | 1242-7B-BOX |

Log In