We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton Wiring Devices WD8266 Straight Blade Electrical Plug, 125 V, 15 A, Thermoplastic
SKU
ORG6981807
$25.26 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- High impact-resistant thermoplastic housings
- Assembly screws are speed-threaded and captive, reducing installation time
- Solid brass plug blades are firmly embedded in body
- Terminals in individual chambers to positively insulate conductors
- Clearly marked rating, NEMA configuration and standard compliances on face of device
- Terminal screws backed out ready for wiring
- Combination Slotted/Phillips head mounting and terminal screws ease installation with power screwdrivers
- For hospital uses
Hospital-grade. Meets all UL 498 requirements. High impact-resistant thermoplastic housing. Solid brass plug blades. See-through terminal cover allows inspection of connections. NEMA construction and standard compliances. Color-coded clamps. 15 A, 125 V. Boxed.
| Cable/Wire Size | 1/4 to 11/16in |
|---|---|
| Color | Clear |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 1.8 in L x 1.54 in W |
| Grounding Type | Grounded |
| Material | Thermoplastic |
| Mounting Type | Screw |
| NEMA Configuration | NEMA 5-15 |
| Number of Poles | 2 |
| Number Of Wires | 3 |
| Type | Straight Blade |
| Voltage Rating | 125V |
| UPC | 032664344404 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | 8266 |
| Brand | Eaton Cooper Wiring |

Log In