We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
EAZYPOWER 81395 One Way Screw Remover, #16 Bolt/Screw, HSS
SKU
ORG2337749
by EAZYPOWER
$32.53 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- For removing rounded or damaged nuts and bolts.
Category: Specialty Fasteners
One-way screw remover or installer. Ideal for removing rounded or damaged nuts and bolts. Loosen set screw to adjust tip depth. Align and seat tip into screw head/bolt. Slide collar flush with surface, tighten set screw then apply pressure while removing or installing one way screw or rounded bolt. Handles size up to 1/4 in.
| Bolt/Screw Size | 16 |
|---|---|
| Grade | M2 |
| Length | 2in |
| Material | HSS |
| Shank Diameter | 1/4in |
| Shank Type | Hex |
| Suitable for | 21/32 in Dia Screws |
| UPC | 083771813956 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| MPN | 81395 |
| Brand | EAZYPOWER |

Log In