We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ECLECTIC 36021102 Wood Filler, Liquid, Paste, Ash, 24 oz Can
SKU
ORG3688488
by ECLECTIC
$8.59 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Won't crack or shrink, spread evenly into cracks and holes without crumbling or cracking
- Acts like real wood
- Made from real wood
- Quality finish, takes stains and paints evenly with minimal sanding
- Excellent strength, hard finish with little or no shrinkage
- Easy to stain or paint
- Stainable and paintable
- For use to fill cracks or holes in wood, indoor and outdoor use
Category: Paints
FAMOWOOD original wood filler has been the choice of professional woodworkers for over 70 years, it does not matter whether you are masking small or large defects, FAMOWOOD can handle the job it spreads smoothly into cracks and holes, takes stains and paints evenly and resists cracking, ideal for any type of custom wood project.
| Base Type | Solvent |
|---|---|
| Color | Ash |
| Compositions | Acetone Butanone Wood Dust Particles Solvent Naphtha (Petroleum) Light Aliph Rosin Propan-2-Ol Crystalline Silica Respirable |
| Container Type | Can |
| Density | 13.9lb/gal |
| Drying Time | 30min |
| Flammability Rating | 3 |
| Flash Point | 1.4deg F |
| Form | Liquid Paste |
| Media | Carbon Dioxide Dry Chemical Foam Water Spray |
| Net Content | 24oz |
| Shelf Life | 1year |
| Specific Gravity | 1.49 to 1.58 |
| Temperature Rating | 40 to 80deg F |
| VOC Content | 255g/L |
| Download PDF File |
| Brand | ECLECTIC |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.6600 |
| UPC | 076818211020 |
| MPN | 36021102 |

Log In