We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eco Strong Can Liners, 45 gal, 1.5 mil, 40" x 46", Black, 100/Carton
SKU
PITEC404615K
$43.16 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Economically priced can liners.
- Star-sealed for strength and features coreless rolls for easy dispensing.
- Excellent for home or office use.
Categories: Trash Can Liners, Household Trash Bags, Can Liners
Strong and durable can liners are economically priced. Star-sealed for strength and feature coreless rolls for easy dispensing. Durable can liners are an excellent choice for home or office use. Commercial/Consumer Use: Commercial Use; Maximum Volume Range: 41 to 50 gal; Maximum Volume Capacity: 45 gal; Weight Capacity (Dry): 80 lb.
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
|---|---|
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Maximum Volume Range | 41 to 50 gal |
| Maximum Volume Capacity | 45 gal |
| Weight Capacity (Dry) | 80 lb |
| Waste Bag Thickness | 1.5 mil |
| Waste Bag Material(s) | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Scent Indicator | No |
| Width | 40" |
| Height | 46" |
| Color(s) | Black |
| Color Family | Black |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Grade | Heavy-Duty |
| Bottom Seal | Star |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 048063160392 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 19.4000 |
| Color | Black |
| MPN | EC404615K |
| Brand | Pitt Plastics |

Log In