We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Delivered in 2-4 business days
- Antimicrobial properties built-in to protect the product with Agion silver ion-based agent.
- One-Finger stapling by PaperPro requires 80% less force.
- Easily staples up to 20 sheets.
- No-Jam technology for smooth, hassle-free stapling.
- Opens 180 degrees for tacking or crafting.
- Made from recycled plastic.
- Built-in remover for convenient staple removal.
- Hidden staple storage.
- Stands horizontally or vertically to save desk space.
- Includes 210 staples.
Paperwork can be a hassle, but stapling it shouldn't be. With one-finger spring-powered technology by PaperPro, experience fast and easy, jam-free stapling when you need it most at school, work, or the home office. 80% easier than standard staplers, all it takes is the press of a finger to fasten up to 20 sheets. The lightweight design allows for easier use when held, or taken on-the-go in a backpack or travel bag. With a built-in staple puller, staple storage compartment, and an ergonomic design that positions perfectly in the palm of your hand, comfortably staple without missing a sheet. Opens for bulletin board tacking and craft use. Full strip (210) staple capacity; uses standard staples. For optimal performance, use Bostitch Premium Standard Staples (1901). Made of recycled plastic. Antimicrobial properties built-in to protect the product with Agion silver ion-based agent. Agion is a registered trademark of Sciessent High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: Yes; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
| Color Family | Gray |
|---|---|
| Color(s) | Gray/Black |
| Crown Size | 0.5" |
| Disclaimer Statement | Agion® is a registered trademark of Sciessent®. For more information on Agion® Antimicrobial visit their website. This product does not protect users or others against bacteria, viruses, germs or disease organisms. |
| Flat Clinch Plate | No |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type | Full-Size Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling | No |
| Leg Size | 0.25" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 70% |
| Power Source(s) | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Replacement Staples | PaperPro® 1901 |
| Sheet Capacity | 20 |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading | Top |
| Tacking | Yes |
| Throat Depth | 4.5" |
| Total Recycled Content Percent | 70% |
| Type of Staple Used | Standard |
| UPC | 842048017103 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5500 |
| MPN | 1710 |
| Brand | Bostitch |


Log In