We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Electrician's Pocket Knife, 2 5/8", High Carbon Blade, Woodgrain Plastic, Black
SKU
ORS40915504
by Klein Tools
$57.40 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 10 left
- Ideal for heavy-duty line work.
- Blade locks open.
- Extra-large curved sheepfoot slitting-blade is 2 5/8 in (67mm) long.
- Woodgrain plastic handle.
Category: Utility Knives & Sets
Ideal for heavy-duty line work. Blade locks open. Extra-large curved sheepfoot slitting-blade is 2 5/8 in (67mm) long. Woodgrain plastic handle.
| Blade Length [Nom] | 2 5/8 in |
|---|---|
| Blade Material | High Carbon Steel |
| Color | Black |
| Handle Length [Nom] | 4 in |
| Handle Material | Woodgrain Plastic |
| No. of Blades | 1 |
| Overall Length [Nom] | 2 5/8 in |
| Wt. | 0.26 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 27111503 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| UPC | 092644442049 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7200 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 1550-4 |
| Brand | Klein Tools |

Log In