We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Elevation Xpress Hand Towel Dispenser, 11.9 x 4 x 11.6, White
SKU
TRK552120
by Tork
$21.34 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 1 left
- Suitable for environments that demand both comfort and hygiene.
- One at a time dispensing reduces cost-in-use and waste.
- Good hygiene as guests only touch the towel used.
- Bundles can be topped up easily to avoid paper run-outs.
- Hassle free maintenance due to overfill protection for easy refilling.
- Ideal for healthcare facilities, as well as upscale restrooms in hotels, restaurants and office buildings.
Category: Towels
The Tork Elevation Xpress Hand Towel Dispenser is suitable for environments that demand both comfort and hygiene. This slim, attractive dispenser reduces consumption with one at a time dispensing. Tork Elevation dispensers have a functional, modern design, that makes a lasting impression on your guests. One at a time dispensing reduces cost-in-use and waste. Good hygiene as guests only touch the towel used. Bundles can be topped up easily to avoid paper run-outs. Hassle free maintenance due to overfill protection for easy refilling. Towels Dispensers Type: Multifold Towel Dispenser; Capacity (text): 216 Towels; Material(s): Plastic; Color(s): White.
| Color(s) | White |
|---|---|
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Depth | 4" |
| Dispenser Capacity (text) | 216 Towels |
| For Use With | Tork® H2 Multifold Hand Towels 100297, 101293, 420483, 420570, 424814, 424864, MB538, MB540A, MK518A, MK520A MK530A |
| Global Product Type | Interfold Towel Dispensers |
| Guarantee | Yes, Against Manufacturer's Defects |
| Height | 11.6" |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towels Dispensers Type | Multifold Towel Dispenser |
| Width | 11.9" |
| Brand | Tork |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.2800 |
| UPC | 10073286624380 |
| MPN | 552120 |

Log In