We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eliminator Style Contact Tip, 0.045 in Wire, 0.054 in Tip, Standard, EL16
SKU
ORS35811601613
by Tweco
$21.34 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Machined from a copper alloy tubing providing a consistent and smooth inside diameter surface.
- Patented contact tip providing a cam style connection into the mating gas diffuser.
Category: Gas Welding Equipment
Machined from a copper alloy tubing providing a consistent and smooth inside diameter surface. Patented contact tip providing a cam style connection into the mating gas diffuser.
| Style | EL16 |
|---|---|
| Tip I.D. | 0.054 in |
| Type | Standard |
| Wire Size [Nom] | 0.045 in |
| Wt. | 0.05 lb |
| UNSPSC | 23271711 |
| Manufacturer | Esab Welding |
| UPC | 608246004167 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0500 |
| Prop65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | 1160-1613 |
| Brand | Tweco |


Log In