We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Essential Center-Pull Towels, Absorbency Pockets, 2-Ply, 8 x 15, White, 500/Roll, 4 Rolls/Carton
SKU
KCC01010
by Scott
$53.27 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The center pull paper towel roll minimizes waste because its perforated for one-at-a-time dispensing.
- These paper towels are a hygienic choice, since guests only touch the towel theyll use.
- The roll fits in standard-sized center-pull paper towel dispensers.
Category: Paper Towels
Scott Center-Pull Paper Towels are a terrific choice for efficient, hygienic and economical hand drying for your business. Each white commercial paper towel is perforated, wont bunch and is designed for one-hand dispensing right from the center of the roll. They are made to only dispense one towel per pull, so your guests will waste less. Plus, since guests only touch the towel they use, theyre a hygienic choice for your business restroom. For practicality and value, you can trust Scott Paper Towels. Two-Ply9" dia. roll. Towel/Wipe Type: Center-Pull; Application: Bathrooms; Material(s): Paper; Number of Plies: 2.
| Application | Bathrooms |
|---|---|
| Color(s) | White |
| Core Size | 3" |
| Dirt Types | Liquid |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| Green Information | Exceeds EPA standards for minimum post-consumer waste content: towels 40%. |
| Length | 15" |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 500 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 78% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 22% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Packaging | Roll |
| Roll Length | 625 ft |
| Scent | Unscented |
| Special Features | Two-Ply—9" dia. roll. |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Towel/Wipe Type | Center-Pull |
| Width | 8" |
| Weight (lbs) | 13.1200 |
|---|---|
| Brand | Scott |
| UPC | 036000010107 |
| MPN | 01010 |

Log In