We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ESSEX SILVER LINE 20SL8V Sanding Sheet, 8 in W, 17-5/8 in L, 20 Grit, Velcro Backing
SKU
ORG1599422
$89.98 /10EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- For removing old surface coatings and leveling uneven floors
Category: Grinding & Sanding
For removing old surface coatings and leveling uneven floors use 20 grit. For intermediate sanding of floors following rough sanding use 36 grit. For intermediate sanding of floors following rough sanding or initial sanding of moderately worn floors use 40 grit. For finish sanding of all floors prior to applying new coatings or light sanding between surface coatings use 60, 80 or 100 grit.
| Attachment Type | Hook-and-Loop |
|---|---|
| Backing Material | Velcro |
| Grit Size | 20 |
| Length | 17-5/8in |
| Suitable for | H L Drum |
| Width | 8in |
| Brand | ESSEX SILVER LINE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2900 |
| UPC | 662825030121 |
| MPN | 20SL8V |

Log In