We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Estwing EB-15SR Nail Hammer, 15 oz Head, Smooth Head, Steel Head, 13-1/2 in OAL
SKU
ORG7798994
by ESTWING
$50.70 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Solid steel
- Shock reduction vinyl grip
- Black powder coating
- Perfectly balanced
- Lightweight
Category: Hammers
Solid steel. Shock reduction vinyl grip. Black powder coating. Perfectly balanced. Lightweight.
| Color | Black |
|---|---|
| Face Type | Smooth |
| Finish | Black Powder Coat |
| Grip Style | Shock Reduction Grip |
| Handle Length [Nom] | 13 5/8 in |
| Handle Material | Nylon Vinyl |
| Handle Type | Black Vinyl |
| Head Length | 5 3/8 in |
| Head Material | Steel |
| Head Weight | 15 oz |
| Height [Nom] | 5 3/8 in |
| Length [Nom] | 13 5/8 in |
| Overall Length [Nom] | 13 5/8 in |
| Type | Framing Hammer |
| Width [Nom] | 1 5/8 in |
| Wt. | 15 oz |
| UPC | 034139679042 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1900 |
| MPN | EB-15SR |
| Brand | ESTWING |

Log In