We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI 51401144 Security Light, LED Lamp, 20 W, 120 V, 1200 Lumens
SKU
ORG5346531
by ETI
$74.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
Security light, 2-headed with integrated dusk-to-dawn sensor. 20 W, 120 VAC, 1200 Lumens, 4000 K. Mounts to most junction boxes, direct wire. Rated lifetime 50,000 hrs. UV, IR and Mercury-free. UL/cUL damp locations.
Category: Home Lighting
Security light, 2-headed with integrated dusk-to-dawn sensor. 20 W, 120 VAC, 1200 Lumens, 4000 K. Mounts to most junction boxes, direct wire. Rated lifetime 50,000 hrs. UV, IR and Mercury-free. UL/cUL damp locations.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 67deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimensions | 6.89 in L x 4.53 in W x 5.51 in H |
| Fixture Color | White |
| Lamp Type | LED |
| Lamp Wattage | 20W |
| Light Color | Bright White |
| Lumens | 1200Lumens |
| Mounting Type | Junction Box |
| Number of Lamps | 2 |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 20W |
| UPC | 849489065687 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.0800 |
| MPN | 51405144 |
| Brand | ETI |

Log In