We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ETI 54103162 Linkable Shop Light, 120 V, 35 W, LED Lamp, 3200 Lumens Lumens, 4000 K Color Temp
SKU
ORG5346085
by ETI
$84.64 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- UV, IR and mercury-free
- Maintenance-free
- No bulb replacements
- For commercial, garages, hospital, hotel/motel locations, office, residential, restaurant, retail, school, utility rooms, workshops
Category: Home Lighting
The ETI 35 W 3200 Lumen plug In LED shop light fixture offers exceptional performance for precision lighting applications, while reducing energy and maintenance cost when compared with conventional light sources.
| Average Life | 50000hr |
|---|---|
| Beam Angle | 110deg |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | 4000K |
| Dimensions | 48.03 in L x 5.75 in W x 2.44 in H |
| Lamp Type | LED |
| Light Color | Bright White |
| Lumens | 3200Lumens |
| Temperature Rating | -4 to 113deg F |
| Voltage Rating | 120V |
| Wattage Rating | 35W |
| Brand | ETI |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.0000 |
| UPC | 836607009319 |
| MPN | 54103162 |

Log In